A „KÁVÉ ÖV” ÉS A TERMŐTERÜLETEK
Az Egyenlítő körü helyezkednek el., olyan területekből áll, ahol váltakozó, párás és száraz periódusú éghajlatú, szélsőséges hőmérsékletek nélküli, de elegendő csapadékkal rendelkező területeket foglal magában . A kávéöv az Egyenlítőtől északra és délre, a 23. és 25. szélességi fok között helyezkedik el. Szinte minden kávé, amelyet a világon fogyasztanak, ebből a régióból származik. Közép- és Dél-Amerika, Afrika, India és Ázsia hatalmas területei tartoznak művelési régiókhoz.
Pörkölés
Pörkölőmestereink a kiváló zöld ínyenc kávékat különleges, első osztályú kávékká alakítják helyszíni pörkölőnkben. Az aprólékos gondosság az egyik legfontosabb alapelvünk, a nyers kávé kiválasztásától a tárolásig és végül a pörkölésig. Hosszú idő alatt kialakított hálózatunk a kávé-eredet mélyére nyúlik, ahol közvetlen kapcsolatot ápolunk az ültetvénytulajdonossal. Ez az egyetlen módja annak, hogy olyan minőségeket biztosítsunk, amelyek jelentősen felülmúlják a világpiacot. A pörkölés fontos szerepet játszik a kiváló kávé felé vezető úton. Egy ügyes pörkölő mesternek megvan a tudása a hőmérséklet és az idő tökéletes kombinációjához, elkötelezett a kiváló termék termék iránt, és végül felbecsülhetetlen tapasztalattal rendelkezik a zöld és pörkölt kávé kezelésében.
A prémium minőségű kávéinkat hagyományosan alacsony hőmérsékleten pörköljük gázüzemű dobos pörkölőinkben – egyértelműen elhatárolódunk a 600 °C-ot meghaladó hőmérsékletű és körülbelül három perces pörkölési idővel végzett ipari sokkpörköléstől. Minden fajta egyedi pörkölési szintet igényel, ezért továbbra is „kézzel” pörköljük kávéinkat.
A zöld és szárított kávébab nem vonzó az emberi ízlés szempontjából. A zöld kávénak körülbelül 80 ízárnyalata van, amelyeket alig lehet megkóstolni, és emberi fogyasztásra alkalmatlan. Csak a pörkölés révén finomodnak a babok, és több mint 800 különböző ízárnyalatot fejlesztenek ki. Ez a folyamat elegendő időt és különösen a megfelelő hőmérsékleti sorrendet igényel.
· A babot forgó dobban hevítik a több perces pörkölési folyamat során. A maximális hőmérséklet eléri a 200 °C-ot, míg a bab maghőmérséklete nagyjából a 165 °C-ot.
· A zöld kávé fajta és a kívánt pörkölés mértéke a döntő tényező a hőmérsékleti profilban. A pörkölés során a pörkölőmester folyamatosan mintát vesz, hogy eldöntse a kívánt pörkölési profilt.
· A pörkölés során olyan fontos mérföldkövek, mint a hőmérséklet fordulópontja, a szárítási fázis végpontja vagy az „első repedés”, amikor a bab enyhe repedést mutat a tágulás miatt, többek között a pörkölés mesterének döntő mutatói a pörkölési folyamat irányításához.
· A pörkölési idő nagyon fontos tényező, amely elegendő időt biztosít a karamellizálódáshoz, valamint a Maillard-eljáráshoz, ahol a hozzáadott hő új kapcsolatokat hoz létre, amelyek új ízeket eredményeznek. A pörkölési folyamat aránytalan meghosszabbítása azonban az ízárnyalatok csökkenését eredményezi. A pörkölőmester nagy tapasztalata és a megfelelő ízérzék a döntő tényező.
Kávéinkat két gázüzemű dobos pörkölőben pörköljük, egyenként 90 kg kávé pörkölhető benne egyszerre. Annak érdekében, hogy kisebb tételeknél ugyanazt a minőséget garantáljuk, kisebb pörkölőt használunk, maximum 12 kg-os mennyiséghez.
A legtöbb exkluzív minőség, mint például a Kopi Luwak vagy a Jacu Bird, nagyon egyedi pörkölést igényel a legkisebb adagokban. Ezeket a kávékat 1 kg-os pörkölőinkben pörköljük, a maximális frissesség és a garantált minőség érdekében.
Amikor a pörkölőmester befejezi a pörkölést, tiszta, hideg és friss levegőt használnak a kész pörkölt kávék egy-két percen belüli lehűtésére. Egyértelműen elhatárolódunk attól, hogy vizet használjunk hűtésre (úgynevezett spray-hűtés), ami akár 5 %-os nedvességtartalom növekedéshez és a kávébab ízének gyors elvesztéséhez vezethet. Mindez tökéletes keretet biztosít számunkra ahhoz, hogy a világpiacon a legjobb minőséget hozzuk létre.
A Keverés
A pörkölés mellett a keverés a legkreatívabb folyamat. A gyártó „boszorkánykonyhája” a legtitkosabb hely az üzemben.
Itt készítjük aromás kávékülönlegességeinket. És itt keverjük össze a fajtákat, kie
gyensúlyozva a szüretek és minőségek lehetséges eltéréseit, hogy egységes minőséget hozzunk létre.
Minden keverést megelőz egy alapos kávékóstoló. Kávékóstolóink számos szempontot értékelnek. Az illat fontos szerepet játszik a kávék kóstolásakor.
Az orr nélkül nem tudnád megkülönböztetni a kávétól a teát, mert a nyelv csak öt minőséget „ízlel meg”: édes, savanyú, sós, keserű és umami. Ezen kívül a kávé testessége is minősítésre kerül. Így érződik a kávé a szájban, amelyet a teltség, összetettség vagy nehézkesség jellemez.A kívánt ízjellemzők például illatos, földes, finom, gyümölcsös, diós, lédús, édes, fűszeres, boros vagy csokoládé jellegű. A nemkívánatosak keserűek, kifejezéstelenek, vékonyak, piszkosak, füvesek, penészesek, vizesek vagy sárosak.
Miért keverjük a pörkölt kávékat?
Két nagyon eltérő megközelítést találhat erre: A különböző kávék keverésének egyik oka egy bizonyos ár tartása. Szinte minden kávé, amely a szupermarketek polcaira kerül, keverék. A kávéipart az árak feletti éles verseny uralja. Minden egyes megtakarítható cent segít visszaszerezni az elvesztett piaci részesedéseket.
Itt játszik fontos szerepet a Robusta fajta, amely általában alacsony áron kapható a világpiacon. Sok pörkölő működik, ahol a vízgőzzel kezelt Robustát néhány drágább Arabica fajtával keverik a kívánt „olcsó” keverék létrehozása érdekében.
A keverékek létrehozásának másik módja az, hogy állandó minőséget és előre meghatározott kávéaromát legyünk képesek megtartani a szüretek során. A kávé a természet terméke, és minden zöld kávé idővel bizonyos mértékben megváltozik. Valóságos művészet ezeket a keverék különböző összetevőinek adaptálásával ellensúlyozni.
Szándékosan lemondunk az úgynevezett „töltőkávék” használatáról, amelyek egy keverék semleges összetevői. Minden egyes kávészemnek hozzá kell adnia páratlan karakterét.
Vannak olyan keverékek, ahol a Robustát is adunk hozzá egyfajta fűszer gyanánt, hogy a keverék kívánt karaktert adjon. Robusta kávéink egyébként Indonéziából vagy Indiából származó különlegességek, és árban is hasonlóak, mint egy jó minőségű Arabica kávé!
A kóstolás
A pörkölés után minden kávét gondosan megkóstolunk.
A jól bevált „Hamburg Harbour Method”-ot alkalmazzuk, ahol 350 ml 94°C-os forró vizet öntünk 21 g őrölt kávéra. Ezután a kávét több hőmérsékleten megkóstolják, miközben lehűl. Sok íz árnyalat csak hűvösebb hőmérsékleten észlelhető. Egyértelműen jelzik a kávé karakterét.
Csak ha meg vagyunk elégedve a kávéval, indítjuk le a sokat utat bejárt babszemeket utolsó útjukra – hozzád!